A kamatperiódus olyan időszak a futamidőn belül, ami alatt nem változik a hitel kamata, törlesztőrészlete. Egy perióduson belül tehát fix hitelkamattal lehet számolni.
Egyes hitelek (pl. lakáshitelek- vagy szabad felhasználású jelzáloghitel) több kamatperiódusból állnak, míg például a személyi kölcsön kamata a futamidő végéig fix marad.
A futamidő és a kamatperiódus között tehát az a különbség, hogy előbbi a hitel visszafizetésének teljes időintervallumára utal a határidővel együtt, utóbbi a futamidőn belül azt az időszakot jelöli, ahol a kamat állandó, a törlesztőrészlet pedig változatlan.
Kamatperiódus választható rövid- és hosszú távra egyaránt. A legalacsonyabb a 3 havi, a legmagasabb pedig a 20 éves időszak.
A rövid, tipikusan egy éven belül változó kamatozású kölcsönök kamata az MNB honlapján közzétett referencia kamat (pl. BUBOR) és kamat felár összege. A referencia kamat a Banktól függetlenül változhat, míg a kamatfelár lehet fix vagy változó mértékű. A hosszabb kamatperiódusú hitelek pedig legalább 3 évi kamatperiódusra fix kamatozásúak és az MNB által elfogadott kamatváltoztatási mutatóval (pl BIRS, ÁKK) változtathatják a kölcsön kamatának és így a havi törlesztőrészlet mértékét a kölcsön következő kamatperiódusában.
A hosszabb kamatperiódusú hitelek törlesztőrészlete jobban kiszámítható, de általában magasabb kamaton rögzítettek, mint a gyakrabban változó és alacsonyabb kamatozású referencia kamatozású hitelek.
Ha a kölcsön kamatozása nem változó és így nincs annak kamatperiódusa, a teljes futamidő alatt fix kamatot kell az Adósnak fizetnie.
A hitelkonstrukció kamatperiódusát a hiteligénylő választhatja ki a bank ajánlatai közül, a jövedelmi kapacitásának megfelelően. Amennyiben érdekli magánszemélyként milyen hitelkonstrukciók közül választhat, tekintse meg kölcsön- és hitelválasztó oldalunkat.