Sokak álma egy szép, nagy családi ház, zöldellő madárcsicsergős kerttel, nyugodt környezetben. Ennek elérése nem lehetetlen, összegyűjtöttünk azonban pár szempontot, amire érdemes odafigyelni vásárlás előtt.
Sokszor különféle viccek és tréfák csattanója is, de a családi házak esetén is fontos szem előtt tartani, hogy a méret a lényeg. Érdemes alaposan átgondolni a család jelenlegi és jövőben terveit, és ahhoz igazítani az elképzeléseket. Ha túlságosan kis alapterületű házat választ, nem sokban különbözik majd az élmény egy társasházi lakás szűkösségétől, viszont ha túl nagy a ház, sokba fog kerülni a fenntartása, macerás lesz a takarítás, valamint adott esetben eladni sem lesz a legegyszerűbb.
Ha kész házat szeretne vásárolni, annak megvan az az előnye, hogy egy kalkulátor segítségével könnyen és gyorsan kiszámolhatjuk, milyen árszint fér bele a családi költségvetésbe, és havonta mekkora törlesztést kell majd fizetni.
Érdemes alaposan megnézni, hogy a megvásárolni kívánt ház mikor és miből épült, milyen építési eljárással. A 70-es, 80-as években divatban volt a „kaláka” jellegű építkezés, amikor barátok, rokonok, családtagok húztak fel sok házat, nem minden esetben a legprofesszionálisabb módszerekkel. Az építőanyag kínálat sem volt olyan széleskörű, mint napjainkban, nagyon sokszor az került beépítésre, amit éppen lehetett kapni. Ez nem jelenti azt, hogy az adott házat nem szabad megvenni, ám jelentős felújítási költségek merülhetnek fel akkor, ha saját ízlésünkre szeretnénk átszabni az ingatlant.
Az ingatlanpiac egyik legfontosabb szempontja a lokáció, vagyis az elhelyezkedés. Nézzen utána a környéknek, ahol vásárolna, milyen fejlesztések történtek, a jövőben mit tervez az önkormányzat. Elképzelhető, hogy az adott településen a házak nagyon olcsók, viszont nem igazán van kiépítve semmilyen infrastruktúra. Máskor a közlekedési lehetőségek szűkössége okozhat gondot, bár ha a település jónak tűnik, az ingatlan ára pedig megfelelő, érdemes lehet befektetni egy (második) autóba – így mindenki szabadon mozoghat. Az ehhez szükséges összeget a banktól rövid idő alatt megszerezhetjük.
Bár ma már eladásnál kötelező az energetikai tanúsítvány, annak tartalma laikusok számára nem minden esetben nyújt elég információt. Különösen nagy alapterületű családi ház megvásárlása esetén érdemes egy szakértő tanácsát kérni: érdemes-e valamelyik közmű rendszert mindjárt a vásárlás után átalakítani? A kérdés különösen az elektromos hálózat és a fűtés kapcsán merül fel, valamint a nyílászáróknál. Ezek korszerűsítésével hosszú távon sok rezsikiadást lehet megtakarítani, ám ki kell számolni, megtérülnek-e ezek a beruházások. Napjainkban sokfajta állami támogatási program is létezik, itt is érdemes körülnézni.
Végül érdemes egy pillantást vetni a kertre. Ha túl kicsi, nem sok hasznát látjuk majd, a túl nagy kert rendben tartása viszont jelentős idő és anyagi erőforrásokat fog majd megkövetelni – itt is jó megoldás lehet az „arany középút”.