Az ESG fogalma egyre inkább előkerül a köztudatban. Ennek oka, hogy a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok a 21. századi üzleti életben már megkerülhetetlen tényezővé váltak. Az ESG ugyanis a világot fenyegető kockázatokra utal, avagy azok hosszú távú megoldására, illetve beépíti a tudatos gondolkodást az olykor túlságosan is csak profitorientált vállalati világba.
Az ESG rövidítése az
angol szavakból tevődik össze. Ezeket a tényezőket a vállalatok fenntarthatósági teljesítményének mérésére használják.
Az ESG egyfajta keretrendszer, amely különböző pillérekre épül, és a vállalatoknak kötelességük beszámolni ezekről a fontos környezeti, társadalmi és irányítási területekről.
Az ESG célja, hogy nyomon kövesse a vállalatok mindennapi tevékenységében rejlő nem pénzügyi kockázatokat és lehetőségeket.
Az ESG-kockázatok hatásának vizsgálata során elemzést végeznek róla, hogy az olyan tényezők, mint például az éghajlatváltozás, milyen hatással lehetnek a vállalkozások üzleti partnereire vagy befektetett eszközeire, és hogyan befolyásolhatják a pénzügyi kockázatokat.
Jelenleg nincs egységes ESG-keretrendszer, csupán általános konszenzus van arról, hogy mely fő témákat kell lefedni. Az adatok szintjén számos eltérés lehetséges. Ennek következtében a vállalatok a fenntarthatósági jelentéstételek és sztenderdek alapján döntik el, hogy mit és hogyan jelentenek.
A jelentéstétel általában egy vagy több jelentéstételi keretrendszer mentén történik. A leggyakrabban használt jelentéstételi keretrendszerek a
sztenderdjei. A fenntarthatósági jelentés kiadása továbbra is a leggyakoribb forma, de egyre elterjedtebbé válik a vállalatok körében az adatok weboldalakon történő közzététele, amely bemutatja a vállalat ESG teljesítményét akár a jelentés mellett, akár az helyett.
Az ESG-vel kapcsolatos szabályozások, a befektetők és a társadalom növekvő érdeklődése új közzétételi kihívások elé állítják a vállalatokat. Az átláthatóságra és összehasonlíthatóságra óriási igény van, ezért elkerülhetetlen, hogy a fenntarthatósági és zöld célkitűzések az átfogó stratégia szerves részét képezzék a jövőben.