A hétvégék remek lehetőséget kínálnak arra, hogy időt szánjon arra, hogy a lakásban felhalmozott lomoktól megszabaduljon. Biztos, hogy minden, amit a otthon tárol „jó lesz még valamire”?
Nincs hova tenni a ruhákat, a konyhaszekrény ajtaját inkább már ki sem nyitja, mert kidőlnek az edények, a könyvek már két sorban állnak a polcon, az erkély tele van dobozokkal és megunt dolgokkal? Sokszor ismerős helyzet. Nem egy esetben a lakásokba inkább csak befelé mennek a tárgyak, kidobásra vagy elajándékozásra viszont jóval kevesebb dolog kerül.
Tény, hogy a „nagy lomtalanítás” nem egyszerű dolog, fárasztó, és lelkileg is rá kell hangolódni. A végeredmény azonban mindig fantasztikus – újra birtokba veheti például azokat a polcokat, amelyekről már rég elfeledkezett.
Néhány szempont a lomtalanításhoz, rendteremtéshez:
- Nagyon sok helyet takaríthat meg a használaton kívüli ruhák száműzésével. Amit 2-3 éve nem hordott (hacsak nem alkalmi ruha), nyugodtan elajándékozható, jó állapotban akár még az apróhirdetési oldalakon el is adható. A „szívéhez nőtt” ruhát ne dobja ki.
- A háztartási gépek nagy papírdobozait – főleg ha már lejárt a garanciájuk – nyugodtan kidobhatja. Ha később mégis szállítani, vagy költöztetni kell őket, fillérekért lehet erre alkalmas göngyöleget szerezni. Ezzel rengeteg helyet megtakaríthat, különösen a teraszon, vagy a kamrában.
- Eltérőek a vélemények a könyvekről. Egyesek komoly eszmei értéket tulajdonítanak nekik, mások szerint csak adathordozók. Az viszont biztos, hogy sok helyet foglalnak el, és sokszor akadnak közöttük, amiket egyszer elég volt elolvasni, vagy éppen pár oldal után letett. Ezeket összegyűjtve szívesen fogadják a kisebb könyvtárak, esetleg ha olyan a témájuk, még az oktatási intézmények is. A könyvek egy részét el is lehet adni. A szótárak, lexikonok anyagának jó része is ma már fent van az interneten.
- Nézzen szét a konyhában is! Sokszor előfordul, hogy az évek során 3-4 teljesen komplett étkészlet, edény és fazék szett halmozódik fel. Ezeket ne dobja ki, érdemes megpróbálni őket szintén apróhirdetési oldalakon értékesíteni, főleg, ha még bontatlanok.
- Számoljon le az elavult iratokkal is. Az 5 évnél régebbi számlák nagy részétől nyugodtan meg lehet válni, valamint a régi újságokat, magazinokat is érdemes a szelektív hulladékgyűjtőbe dobni – ha mégis szükség van rájuk, tartalmuk a legtöbbször online visszakereshető. A lejárt reklámkatalógusok, prospektusok is nyugodtan mehetnek a kukába.
- Nyissa fel az ágyneműtartót is, ami nagyon sok lakásban szintén raktárként funkcionál. Az elhasznált, szakadt, régi ágyneműk, lepedők, párnák és paplanok szintén kidobhatóak – olcsón modern, minőségi darabokat kaphat helyettük.
Előfordul persze, hogy egyszerűen nem fér el a lakásában. Ilyenkor érdemes egy nagyobba költözni. Ha ide kattint, egy okos kalkulátor kiszámolja, mennyi havi törlesztő részletet kellene fizetnie akkor, ha egy másik lakásba költözne.