A lakás felújítása sok odafigyelést és tervezést igényel, de a végeredmény mindenért kárpótol majd. Szakértőink összegyűjtötték a legfontosabb tippeket.
Pontosan mérje fel a jelenlegi állapotot!
Mielőtt bármi történne, célszerű alaposan, szakértő segítségével felmérni a lakás állapotát, és ez alapján gondolkodni a következő lépéseken. Sokszor csak egy festésnek és parkettacserének indul a történet, ám közben kiderül, hogy a villamos hálózatot is azonnal cserélni kell, vagy a fűtésrendszer rúgja az utolsókat. Érdemes egy szakembert már az előzetes felmérésbe is bevonni, ő sok hasznos javaslatot tehet arra vonatkozóan, mihez kell hozzányúlni, és mihez nem.
Tervezze meg előre!
A legtöbb felújítás a gondos tervezés hiánya miatt csúszik el, a menet közbeni hirtelen ötletből vagy kényszerűségből választott megoldások olykor duplájára növelik a végszámlát. Ezért az első, és legfontosabb dolog az alapos tervezés. Pontosan meg kell határozni, hogy mi legyen a felújítás tartalma, milyen minőségű anyagokból készüljön és mekkora költségkeretből fog megvalósulni – és ez utóbbi honnan áll majd rendelkezésre.
A kivitelezővel menjen el vásárolni!
Gyakori megoldás, hogy a lakás tulajdonosa veszi meg a különféle építési és egyéb anyagokat. Ez azonban csak akkor jó ötlet, ha napi szinten jártas ezek használatában és minőségében. Érdemes a kivitelezést végző szakemberekkel egyeztetni, vagy akár együtt vásárolni, ugyanis az építési anyagok minőségét és árát tekintve igen nagy különbségekkel lehet találkozni, ráadásul az sem garantált, hogy minden mindennel kompatibilis. Könnyen lehet például, hogy a méregdrága falicsempéhez speciális ragasztó kell, vagy a régóta vágyott épített zuhany vízszigetelési okok miatt a gyakorlatban nem megvalósítható.
Kell egy jó menetrend
A felújítás gyakorlati lebonyolításához egy jó menetrend és a szinte állandó szervezés egyaránt szükséges. A lakásból az esetek többségében hetekre ki kell költözni, a jelentősebb zajjal vagy kosszal járó munkálatokról illik értesíteni a szomszédokat és a közös képviselőt. Érdemes megkérni a szakembereket, hogy hétvégén, a kora reggeli és a késő esti órákban már ne végezzenek zajjal járó munkát, a lakóközösség hálás lesz érte.
Kövesse folyamatosan a kiadásokat
Az egyik legneuralgikusabb pont a költségek kézben tartása, ritkán fordul elő, hogy sikerülne tartani az eredeti elképzelést, ezért a szakértők azt javasolják, hogy az előzetesen kiszámolt összegre számoljon rá még 25-30% tartalékot, ebből az esetleges menet közbeni változások is rendezhetők. Ne kezdjen bele a felújításba addig, amíg az előzetesen meghatározott összeg nem áll rendelkezésre, ma már szerencsére megoldható az anyagiak előteremtése.