A bankváltás egyáltalán nem olyan hosszú és körülményes folyamat, mint amilyennek első hangzásra tűnik. Napjainkban ugyanis gyorsan, komfortosan válthatunk pénzintézetet. Attól sem kell félni, hogy magyarázkodni kellene, vagy megindokolni a váltás miértjét. Erre semmi szükség. Be kell menni a kiválasztott új bankba, a számlanyitást követően ki kell tölteni az ehhez szükséges „Számlaváltási meghatalmazást” és szinte kész is vagyunk. Persze azért nem árt tisztában lenni a legfontosabb tudnivalókkal, apróbetűs részekkel, feltételekkel.
Magyarországon több mint 9 millió lakossági fizetési számla van. Manapság már szinte lehetetlen e nélkül élni. Ne érezzük magunkat rosszul, ha úgy gondoljuk, egy másik bankban szeretnénk számlát vezetni. Habár hivatalosan nem kell indokolni, miért akarunk váltani, magunknak azért nem árt feltenni a kérdést. Mi az, amiért megéri átmenni egy másik pénzintézethez? Ennek több oka is lehet:
Természetesen embere válogatja, hogy melyik szempontok milyen súllyal bírnak a döntésében. Attól, hogy kicsit alacsonyabb a számlavezetési díj, még nem biztos, hogy az adott bank összességében is jobb megoldásokat kínál. Egy innovatív, modern applikáció könnyen megnyerheti a fiatalokat, míg másoknak a bank stabilitása, működőképessége lehet a mérvadó. Mielőtt döntünk, az a fontos, hogy mérlegeljük a lehetőségeket, és tudatosan álljunk pénzügyeinkhez.
Pénzünket az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) biztosítja. Az OBA garantálja, hogy még bankcsőd esetén is hozzájut a betétes a pénzéhez (betétesenként és tagintézetenként 100.000 euró kártalanítási összeghatárig) A garancia az alszámlákra is vonatkozik, tehát a megtakarítások nem vesznek el, hiszen a fő számla mellett azokra is kiterjed a védelem.
Egyre népszerűbbek manapság a fintech szolgáltatók is, amelyek vonzó ajánlatokkal várják leendő ügyfeleiket. Ezeket azonban érdemes a helyükön kezelni. Mellékszámlaként tökéletesek lehetnek, de a teljes fizetést kérni rá, és elsődleges számlaként használni egyelőre nem biztos, hogy jó megoldás. Ha bármi probléma adódik, valószínűleg nincs hazai ügyfélszolgálat, nincs bankfiók, amelyet személyesen felkereshetnénk. Az írásban, online felületen továbbított kérdésekre a választ pedig nem kapjuk meg azonnal. Másrészt az Országos Betétbiztosítási Alap által garantált biztosítás sem jár. Javasolt inkább kisebb részösszegeket elhelyezni, és inkább kisebb tranzakciókra használni ezeket a számlákat, kártyákat.
A bankváltást a 263/2016. (VIII. 31.) számú kormányrendelet szabályozza a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV. törvényben foglalt felhatalmazás szerint. A bankszámlaváltási szolgáltatás elsősorban azonos devizanemben vezetett lakossági fizetési számlák között biztosított.
A bankváltás menete 2023-ban nagyon egyszerű. Egy az egyben átvihetjük a számlánkat, de dönthetünk úgy is, hogy a régi számla megtartásával keresünk új pénzintézetet.
Az egyszerűsített bankváltás a gyors átállást, kevesebb adminisztrációt biztosítja az ügyfél számára. Elég bemenni az új bankba, kérni a váltást, és már sínen is vagyunk. A régi bankban tehát nem kell jelezni a “távozási” szándékot. A papírmunkát pedig a két pénzintézet egymás között elintézi. Igaz, az új szolgáltatónak szüksége lesz számlaváltási meghatalmazásra, de ennek benyújtását követően, a teljes folyamat akár 13 pár munkanap alatt lezajlik.
Az egyszerűsített bankváltás lépései a következők:
Aggódni nincs miért. Ahogyan az előző számlanyitáskor bementünk, és aláírtuk a feltételeket, nagyjából ez a helyzet ilyenkor is.
Mindenképpen azt javasoljuk, hogy mindenki rendezze a bankhoz kötődő hátralékait, mielőtt számlaváltást/számlafelmondást kezdeményez.
Érdemes továbbá egy kisebb összeget a régi számlán hagyni, hogy a még nem könyvelt tranzakciókat vagy díjakat a korábbi bank még rendezni tudja. Legyenek rendben az adataink is, mert mind a két pénzintézetnek be kell tudnia azonosítania minket.
A bankváltásnak adódhatnak költségei.
A korábbi banknál a számlafelmondásig számolnunk kell a számlavezetési díjjal, az egyenleg átutalásából adódó díjakkal, valamint a régi és az új bank is felszámíthat a számlaváltáshoz kapcsolódóan díjakat.
Ezekkel érdemes számolni, illetve előre tájékozódni.
Nem feltétlenül kell megszüntetnie a régi számlát. Ilyenkor egyszerre több különböző pénzintézetnél is rendelkezhetünk számlával.
A bankszámlaváltási eljárást a számlanyitást követően az új bankban írásban, a „Számlaváltási meghatalmazás” című nyomtatvány kitöltésével lehet kezdeményezni, azaz a jelenlegi banknál nem szükséges személyesen megjelenni. A leendő pénzintézet a meghatalmazás alapján eljár a régi banknál az ott vezetett bankszámlához kapcsolódó, érvényes fizetési megbízások adatainak áthozatala érdekében.
Amennyiben a Raiffeisen Banknál vezetné új bankszámláját, a következő lépéseket kell elvégeznie:
A számlaváltási meghatalmazás alapján elindítjuk meglévő
A bankváltási folyamat átfutási ideje minimum 13 munkanap.
Kérdés esetén keresse kollégáinkat bankfiókjainkban vagy telefonos ügyfélszolgálatunkon, vagy lépjen velünk kapcsolatba a honlapon felsorolt csatornák egyikén.
EBKM: 0.01%