A készpénzhasználat napjainkban sem ment ki a divatból.. Más kérdés, hogy a fizetést, és a nyugdíjakat túlnyomórészt már a bankszámlára utalják, az üzletekben, boltokban pedig egyszerűen, könnyen és kényelmesen lehet kártyával fizetni. A többség ezért inkább már az utóbbi módszerre esküszik. Mérjük fel a terepet, és próbáljuk megválaszolni a kérdést: készpénz, vagy bankkártya? Pro és kontra.
A bankkártya lényegében kiváltja a készpénzzel való fizetést. Habár sokan még mindig utóbbival fizetnek, abban megszületett a konszenzus, hogy a fizetés utalásához hatékonyabb megoldás a bankszámla. Abban az esetben pedig, ha valaki személyes okokból úgy dönt, inkább levenné jövedelme egy részét, havonta kétszer – amennyiben előzetesen nyilatkozott róla –, 150 ezer forintig ingyen megteheti a belföldi ATM-ek segítségével, bármelyik bank ügyfeleként. A bankkártya típusokról egy másik bejegyzésünkben is olvashatsz.
Egyesek a bankkártya, mások a készpénz használatát részesítik előnyben. Függ attól is, ki hova kapja a fizetését, illetve melyiket tartja kézenfekvőnek. Alighanem mindkét félnek van némi igaza. Feltehetjük magunknak a kérdéseket:
Vagy éppen olyan szempontokat is figyelembe vehetünk, mint a
Nincs két egyforma ember. Fizetési szokásaink és elképzeléseink ezért éppúgy változóak. A következő bekezdésekben azonban megpróbáljuk objektíven megítélni a készpénz, illetve a bankkártya használatának előnyei és hátrányait egyaránt.
A készpénzhasználatnak egyesek számára napjainkban is megvan a létjogosultsága. Valaki szerint biztonságos vagy épp kényelmes, más szerint épp ellenkezőleg. Használatának ugyanis olyan hátrányai is vannak, amelyekre kevésbé gondolunk.
Alapvetően elmondható, hogy hosszú távon a gazdaságnak is olcsóbb megoldást jelent az elektronikus fizetés. Amennyiben pedig valaki befektet, vagy komolyabb megtakarításokra törekszik, nem biztos, hogy a malacpersely lesz a legjobb megoldás. Környezettudatossági szempontból sem kell ecsetelni, miért is lenne olyan fontos, hogy törekedjünk a digitális megoldások bevezetésére.
Ahogyan az elektromos autók kezdenek elterjedni, úgy az elektronikus fizetés, a bankkártyák használata is. Tényleg olyan rossz ez? Átlátható pénzügyek és tranzakciók, nyomon követhető egyenleg, biztonságos fizetés szerte a világon? Az ellopott bankkártya
így ha elveszítjük az utcán, nem történik tragédia. Másrészt egyértelműen viszi a pálmát olyan területeken, mint a
Összességében praktikusabb, mint a készpénz.
Sokan félhetnek tőle, hogy egy harmadik fél, vagyis a bank is hozzáfér a bankkártyával lebonyolított fizetési tranzakciókhoz, adatokhoz. A mai digitalizált világban azonban egyre inkább meggyőződhetünk róla, hogy ez a jövő, személyes adataink pedig ugyanúgy biztonságban vannak. A bankkártyát viszont ugyanúgy ellophatják. A jó hír, hogy legrosszabb esetben, mivel garantált helyen van a pénz, vissza is kaphatjuk pontosan azt az összeget, amit elvettek tőlünk. A párna alatt tartott pénzre bármekkora összeget ráfoghatunk, senki nem fogja elhinni.
A mobiltelefonos applikációk (pl. myRaiffeisen mobilapplikáció) használatával történő digitális fizetés is egyre gyakoribb, amelynek előnye, hogy egyből visszakereshető, hol, mikor és mennyit vontak le számlánkról. Némileg egyszerűbb is, mint az aprókat előhúzni a zsebből, megszámolni, és a visszaadás sem fog gondot jelenteni a pénztáros részéről – habár az önkiszolgáló rendszer is egyre elterjedtebb. Amennyiben mégis hibát észlelünk, minden visszakövethető.
A fizetést, megtakarításokat, a pénz nagy részét azonban célszerűbb elektronikus módon tartani. A jövő egyértelműen a digitális megoldásoké. A készpénzhasználat teljes megszűnésétől egyelőre nem kell tartani, hiszen az átállás a gazdaság számára is embert próbáló feladat. Talán majd azon a napon történik meg, amikor az önvezető autók is átvették a hatalmat az utakon.
Bankkártyát szeretnék, időpontot foglalok!
EBKM: 0.01%