Szerencsére egyre nagyobb hangsúlyt kap a fenntarthatóság és a zero waste felfogás, sokan azonban még mindig úgy vélekednek, hogy nem az egyes embereken múlik a nagy változás. Ezt megcáfolandó hoztunk egy listát, amiből világosan látszik, hogy nem szükséges nagy lépéseket tenni ahhoz, hogy hozzájáruljunk a környezetszennyezés csökkentéséhez. Ezekkel az apró dolgokkal lényegesen kevesebb szemetet fogunk termelni otthonunkban, mint eddig.
Akár már ma el lehet kezdeni csapvizet inni, ezzel máris sokat tettünk a környezetért, hisz nem kell kidobnunk újabb és újabb műanyag palackokat. Legyen saját kulacsunk, termoszunk, poharunk – manapság már egyáltalán nem furcsa például az elviteles kávét a saját poharunkba kérni.
Egészen apróra össze lehet hajtani, csak bedobunk párat a táskánkba, és kész, mindig kéznél van. Érdemes azonban figyelni arra, hogy valóban mindig nálunk legyen, és ne vásároljunk mindig újat, mert akkor megint csak belekerülünk az ördögi körbe, hogy halmozzuk a dolgokat – ezeknek a táskáknak az előállítása ugyanis nem egészen környezetkímélő. Hosszú távú használattal megtérülnek, ha viszont mindig újravásároljuk, nem segítünk a környezetnek.
Nyilván a termelői piac ideális választás lehet, de természetesen ez nem minden esetben kivitelezhető. Szerencsére egy pici tudatosság szükséges mindössze ahhoz, hogy a megszokott, csomagolt termékek helyett inkább a kimért termékeket vásároljuk meg mondjuk egy szupermarketben.
A fürdőszobát nevetségesen egyszerű hulladékmentessé tenni, egyszerűen csak cseréljük le a tusfürdőt, sampont, testápolót, folyékony szappant szilárd változatra. Már nem csak méregdrágán, különleges helyeket találhatunk ilyen termékeket, hanem bármelyik drogéria polcán fellelhetőek. Legközelebb érdemes kicsit jobban megismerkedni ezekkel a termékekkel, és nem automatikusan a megszokott tisztálkodószerek után nyúlni.
Fertőtlenítő, vízkőoldó, mosószer, öblítő, ablaktisztító… Ezek mind-mind külön termékek, tele mindenféle káros vegyszerrel. Egy pici kreativitással, utánaolvasással és időráfordítással azonban ez mind-mind kiváltható természetes anyagokkal. Az ecet és szódabikarbóna párosításával talán a leghatékonyabb vízkőoldószert kapjuk, a teafaolaj természetes fertőtlenítő, a mosószer helyett pedig remek alternatíva lehet a mosószóda.
A konyhai papírtörlő kétségkívül hasznos tud lenni a mindennapokban, de ha igazán őszinték vagyunk magunkhoz, belátható, hogy egy nedves ruha is pontosan ugyanazt tudja, mint eldobható változata. Mosogatáshoz műanyag szivacs helyett használjunk lebomló változatot vagy mosogatórongyot, kefét.
A fenti lista bizonyítja, hogy már egész pici lépésekkel sokat lehet tenni az otthoni hulladék csökkentéséért. Ami fontos, hogy ne kezdjük el kidobálni a dolgokat, várjuk meg, míg elfogy, fokozatosan álljunk át a környezetbarát alternatívára. A jelenlegi üvegeket, dobozokat mossuk ki, hasznosítsuk újra.
A Raiffeisennél is elérhető a Zöld Otthon Program két hitelterméke!
A program célja, hogy ösztönözze a környezettudatos, zöld szempontoknak megfelelő új lakások vásárlását. Részletekért látogasson el weboldalunkra.