9+1 zöld spórolási tipp
Környezettudatos döntéseink anyagi előnnyel is járnak. De mit tehetünk a mindennapokban annak érdekében, hogy zöld pénzügyi döntéseinkkel a hónap végén több maradjon a családi kasszában?
Az átgondolt tervezés a konyhában is segítségünkre lehet. Tervezzük előre, hogy mit szeretnénk főzni a héten, hogy célzottan tudjunk vásárolni! Koncentráljunk azokra az alapanyagokra és mennyiségekre, amelyekre valóban szükségünk van! Ne hagyjuk magunkat befolyásolni reklámtrükkökkel. Kis odafigyeléssel lefaraghatunk a bevásárlási költségekből, egyúttal pedig csökkenthetjük a fel nem használt élelmiszerek mennyiségét, azaz az élelmiszerpazarlást. A műanyag zacskók, szatyrok mellőzésével még ennél is többet tehetünk bolygónkért. Használjunk vászontáskát, hiszen az egy-egy bevásárlás során 50-100 forintért vásárolt műanyag- vagy papírtáskák elhagyásával éves viszonylatban többezer forintot spórolunk.
Otthonunk energiafogyasztását nagymértékben befolyásolja, hogy a világításhoz mit és hogyan használunk. A legtakarékosabbak a LED-izzók, ezek élettartama háromszor hosszabb és harmadannyi a szén-dioxid-kibocsátásuk, mint a hagyományos energiatakarékos izzóknak. Még ezek használatakor is figyeljünk arra, hogy kapcsoljuk le a világítást, ha épp nem tartózkodunk a szobában, mert így az izzók élettartama is hosszabb lesz, és ezt pénztárcánkon is megérezzük.
Elektromos gépek vásárlása során válasszunk alacsony energiafogyasztású, korszerű darabot! Ellenőrizzük a régi gépeink fogyasztását! Az új hűtőszekrények áramfogyasztása akár 40 százalékkal is alacsonyabb lehet, mint a régi, akár évtizedekkel ezelőtti darabnak. Egy korszerű géppel évente akár 25 000 forintot is spórolhatunk áramszámlán.
Családi házaknál egyre elterjedtebb az esővíz gyűjtése, azonban ezen túl is tehetünk többet saját vízlábnyomunk csökkentése érdekében. Sokat spórolhatunk a vízdíjon, ha közös döntés szerint hétközben csak zuhanyozik a család, a lubickolást pedig hétvégére hagyjuk.
A jót mindig könnyebb megszokni – tartja a régi mondás, és így van ez a kényelmessel is. A háztól házig közlekedés sok szempontból megkönnyíti az életünket, de nagymértékben szennyezi a környezetet és egyre drágább is! Ha az időjárás és a körülmények megengedik, válasszunk inkább tömegközlekedést, kerékpárt vagy sétáljunk. Amellett, hogy a testmozgással saját egészségünk megőrzése érdekében is sokat teszünk ezzel, megspóroljuk az üzemanyag árát.
A háztartási költségek harmadik legnagyobb tétele a közlekedés. Egy autó fenntartása, karbantartása jelentős költségekkel jár – szemléletváltással azonban még pénzt is hozhat a házhoz. Manapság már dönthetünk úgy, hogy car-sharing megoldásokkal bérbe adjuk autónkat azokra az időszakokra, amikor nekünk nincs rá szükségünk. Ezzel csökkenthetjük a saját használatból eredő költségeket, vagy akár pénzt is kereshetünk autónkkal.
A kiadások csökkentése mellett ne felejtsük el áttekinteni, milyen lehetőségeink vannak a bevételeink növelésére. Bérbe adni, kölcsönözni nemcsak lakást vagy autót lehet, hanem munkaidőt, tudást is – erről szól a sharing economy. A közösségi gazdaságban bárki lehet szolgáltató, akinek megosztható tulajdona van (pl. lakás), vagy valamilyen megosztható tudással rendelkezik (pl. vezetés, takarítás). Amellett, hogy a felhasználók így kevesebbet fizetnek, vagy jobban járnak, a szolgáltató magánszemélyek jövedelmüket is kiegészíthetik. A közösségi gazdaság minden szereplője hozzájárul a hatékony és fenntartható működéshez.
A fogyasztói társadalomban szinte elvárássá vált, hogy ha valami elromlott, vegyünk helyette újat. Sok használati tárgy azonban egy kis kézügyességgel vagy szakértői segítséggel megmenthető, így akár egy több tízezer forintos kiadást faraghatunk le párszáz- vagy ezer forintos kiadásra.
Elektronikus fizetési megoldásokkal élve mindennapi fizetési szokásaink megváltoztatásával csökkenthetjük a papír, valamint a készpénz előállításából, illetve kivonásából eredő környezetkárosító hatásokat. Emellett bankszámlánkhoz is elegendő kevesebb készpénzfelvételhez kapcsolódó szolgáltatást igénybe vennünk, amivel havi bankköltségeinkből is lefaraghatunk.
+1. Nézzük, honnan hova tartunk, tartsuk szemmel saját ökolábnyomunkat!
Mérjük meg saját ökológiai-lábnyomunkat, hogy megtudjuk, életmódunk mennyire veszi igénybe a Föld erőforrásait! Változtassunk szokásainkon, és néhány hónap múlva mérjük meg újra – meglepő lesz az eredmény! Döntsünk körültekintően családi pénzügyeink, a jövőnk és a Föld érdekében!