Sokan nem használják ki a lakásukhoz kapcsolt erkély vagy terasz adottságait, pedig kevés befektetéssel nagyon hangulatossá lehet tenni őket. Íme, néhány praktikus tipp!
Mérje fel a terasz lehetőségeit
A legtöbb erkély vagy terasz magában rejti a hasznosítás lehetőségét. Kivétel ez alól az úgynevezett franciaerkély, oda tényleg csak kilépni lehet. A legjobb, ha a terasz mindkét széle oldalról fallal határolt, így akár egy zárt kis kuckó is létrehozható, de a nyitott teraszok esetében is vannak jó megoldások.
Cserélje le a burkolatot
A legtöbbször a hagyományos sima beton, vagy valamilyen egyszerű járólap kerül alkalmazásra a teraszok burkolásánál. Ez kis befektetéssel lecserélhető, máris egészen új hangulatot teremtve. A leggyakrabban használt elemek a műfű, az akár házilag is összepattintható négyzetes faburkolat, a vízálló lamináltpadló, de akár egy egyszerű szőnyeg is csodákat tehet.
Tegye zárhatóvá
Egészen különleges hangulat hozható létre, ha a terasz időnként a belátást tekintve lezárható. Ez bizonyos esetekben egyszerűen megoldható redőnyökkel, ha az adottságok ezt lehetővé teszik. Ha mégsem, az oldalsó és az alsó belátás ügyesen meggátolható a ma igen divatos nádparavánnal. Ha a városképi vagy az épület előírásai ezt nem teszik lehetővé, még mindig fel lehet szerelni egy körben elhúzható (lehetőleg vízálló) függönyt, vagy ha ez nem járható út, a magas virágtartó állványok is sokat tudnak segíteni.
Találja ki a hangulatot!
A terasz lehet akár csak egy kávézásra alkalmas hely, ahol két szék és egy kis asztal található, megfelelő színek kombinálásával varázsolhat belőle akár egy mediterrán oázist, egy elmélyülős-gondolkodós sarkot, vagy akár egy tavasztól-őszig használható hangulatos érkezőt. De a legtöbb teraszon akár egy kis virágoskertet, vagy egy pici tavat is létre lehet hozni, sőt, ma már az sem számít eretnekségnek, ha valaki például virágládában paradicsomot nevel. A lehetőségek szinte határtalanok.
Amit érdemes kerülni
A legrosszabb, amit a terasszal tehet, hogy raktárrá, lomtárrá alakítja – hiszen sokkal több lehetőség van a lakás ezen részében. Alacsonyabb emeletek esetében figyeljen arra, hogy értékesebb dolgokat ne hagyjon kint – ez különösen akkor fordulhat elő, ha „nyári irodának” rendezi be teraszát (sokan szereltetnek egy kültéri aljzatot a teraszra). Szintén nem érdemes a teraszt túlzsúfolni: a hangulatos bútorok, kiegészítők mellett is legyen egy kis szabad tér.
Nincs terasza, de szívesen költözne ilyen lakásba? Nézze meg, mennyi törlesztő részletet kellene fizetnie havonta, ha megvásárolná álmai teraszos lakását!