A házassági szerződés megkötésével kapcsolatban sok a kétely, melyeket az alábbi cikkben próbálunk eloszlatni. Nem kell félni tőle, egy ilyen szerződés megkötése nem azt jelenti, hogy a felek nem bíznak egymásban.
A házassági szerződés egy olyan vagyonjogi szerződés, mely a partnerek anyagi helyzetének biztosítása miatt jön létre. A felek megállapíthatják, hogy adott esetben miképp rendelkezzenek a közös pénzről, így például az öröklés dilemmája is elmarad, hiszen jogilag minden pontosan “le van tisztázva”.
A szerződés keretein belül olyan sajnálatos eseményekre is előre készülhetünk – jogi értelemben – , mint az egyik fél halála – vagy épp a válás. A felek ebben a dokumentumban határoznak vagyonukról, azaz arról, hogy hova kerüljön a pénzük a nem várt eseményeket követően. Fontos tudni továbbá, hogy akár a hitelekkel kapcsolatban is védelmet nyújthat a házassági szerződés a partnerek számára.
A házassági szerződés megkötésének vannak jogi és formai szabályai, amiket be kell tartani. Minden esetben közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni, illetve harmadik személlyel szemben akkor válik hatályossá, ha
A vagyonjogi szerződést csak házasulók és házastársak köthetik meg, a házasság fennállásának időtartama alatt, személyesen. A hatályosság kezdete megállapodás kérdése. Érdemes tudni továbbá, hogy a szerződés tartalma módosítható és megszüntethető. Haláleset során a közös végrendeletre vonatkozó szabályok az irányadók.
A szerződéskötés költséggel jár, melynek mértéke eltérő, de több tízezer forintba is kerülhet. A vagyonjogi szerződés nyilvántartásba való bejegyzésének díja alapvetően 10 ezer forint, míg a közjegyzőnek 21 ezer forintot kell fizetni.
Fontos tudni, hogy házassági szerződés hiányában a polgári jog úgy értekezik, hogy az egyik fél által megszerzett vagyon minden esetben közösnek minősül.
Általános tévhit, hogy a házassági szerződés rossz. Már a feltevésnek, hogy a partneri viszonyt írásba kell foglalni, van egy alapvető negatív visszhangja. Főként a bizalmatlanság fogalma kerül elő és egyik fél sértve érezheti magát, mondván: “már most a válásra készül?”
A házassági vagyonjogi szerződés azonban korántsem ördögtől való dolog. Megkötésével sok bajtól megóvhatjuk magunkat – vagy épp partnerünket, családunkat. Vitás esetekben pedig előnyös, ha a felmerülő kérdésekre van törvényes, “jogi” válasz. Ha közös a vagyon, az ingatlanok és a hitelek, szerződés híján hosszú, kellemetlen pereskedés várhat ránk, ugyanis nem mindig egyértelmű, hogy váláskor vagy halálesetkor kinek mi jár, ki örökli az adott lakást és tulajdonjogot. A házassági szerződésben felkészülhetünk ezekre az eshetőségekre is.
Az az elképzelés sem teljesen valós, hogy a házassági szerződés minden esetben a gazdag fél számára kedvező. Egy szerződést kölcsönös megegyezés alapján úgy meg lehet úgy kötni, hogy az mindkét fél számára kedvező és előnyös legyen.
Okok, amelyek miatt megéri házassági szerződést kötni
Érdemes átgondolni a szerződéskötést akkor is, ha töretlen a partneri viszony. Ajánlott például olyan esetekben, ha
vagy ugyanezen állítások igazak partneredre.
A szerződés tehát bizonyos esetekben gyermekeink jogait is védhetik. Csupán már emiatt célszerű elgondolkodni a megkötésén, hiszen egy nem várt esemény során ők is érintetté válhatnak, ami a tulajdonjogokat, vagyoni helyzetet illeti.
Más okok miatt is dönthetünk úgy, hogy házassági vagyonjogi szerződést kötünk. Tiszta jogi háttérrel jellemzően átláthatóbb intézni a kényes ügyeket és világosabb, melyik félnek miben van igaza. Ezért biztonsági szempontból sem hátrányos, ha rendelkezünk egy ilyen okirattal.
Amennyiben elkötelezzük magunkat a házassági szerződés megkötése mellett, két típus közül választhatunk. Köthetünk
A kettő együtt vagy akár vegyesen is alkalmazható.
Közszerzeménynek nevezzük azt a tiszta vagyoni értéket, mely az egyik félnek a házasság megszűnésekor meglévő vagyonában megmarad, a levonásokat követően.
A vagyonelkülönítési szerződés vonatkozhat a teljes vagyonra vagy egyes részeire, a megállapodás értelmében pedig a két fél önállóan rendelkezik tartozásaiért.
A házassági szerződés tartalmazza a felek
Hogyan érdemes nekiállni egy ilyen szerződés előkészítésének?
Összefoglaló
A házassági vagyonjogi szerződés megkötése jogilag mindenképpen előnyös. Az más kérdés, hogy mind a két fél nyitott-e egy ilyen szerződés megkötésére. Két felelősségteljes, érett felnőtt azonban leülhet és megbeszélheti, hogy miért is lehet szükség erre az eljárásra és szerződés típusra. A későbbiekben hálásak lehetünk önmagunknak és társunknak, hogy nem vettük félvállról ezt a kérdést.
A házassági szerződés összességében egy kedvező forma a vagyoni helyzet rendezésére. A Raiffeisen Bank ügyfelei számára több olyan lehetőség elérhető, melyeket házasok szintén igénybe vehetnek. Idetartozik például a CSOK+ Kamattámogatott hitel, a Babaváró Kölcsön vagy akár az Otthonfelújítási Kamattámogatott Kölcsön.