A bankkártya napjainkban elengedhetetlen eszközzé vált. Az emberek többsége a számlájára kapja a fizetését, majd a kártyájával tudja azt felhasználni. Habár a készpénz egyfajta alternatívája, fizikai formában is hozzájuthatunk az egyenleg akár teljes egészéhez. Számtalan kérdés merül fel az elektronikus fizetéssel, a digitális bankolással és ezek biztonságával kapcsolatban. Ebben a bejegyzésben az alapoktól, a bankkártya típusok bemutatásától kezdve végigvesszük, mi mindent is érdemes tudni napjaink egyik legfontosabb találmányáról.
Bankkártya nélkül kis túlzással ma már nem is lehet élni. Szinte mindenre jó. Fizetésre a boltban, megtakarításra, online vásárláshoz. Nézzünk pár egyszerű okot, miért is érdemes bankkártyát használni:
Joggal merül fel a kérdés: mégis milyen kártyát használjunk? Mi a különbség az egyes fajták között? Hogyan igényelhetjük meg, mit tegyünk, ha elveszett? Melyek a biztonságos használat lépései? Ha ehhez hasonló kérdésekre szeretne választ kapni, jó helyen jár. Elsőként vizsgáljuk meg, milyen bankkártya típusok léteznek.
Amikor valaki bankkártyát igényel, két fő típus közül választhat. Ezek a következők:
Fontos tudni, hogy a két típus nem zárja ki egymást. Betéti kártyát szinte minden esetben igényelhetünk, hitelkártya igénylés során azonban a bank felméri a hitelképességet, avagy megvizsgálja, vissza tudjuk-e majd fizetni az adott összeget. A következő bekezdésekben részletesebben is elmagyarázzuk a legfontosabb tudnivalóknak.
Mint említettük, a két legfontosabb kategória a betéti- és hitelkártya. Kevésbé ismert, de létező kártyatípus még a
Nézzük a különbségeket.
A debit-, gyakoribb nevén betéti kártya tehát a leggyakrabban kibocsátott bankkártya Magyarországon. Bárki igényelheti az adott bank ügyfelei közül, egyszerűen és könnyen használható. Az aktuális egyenleg teljes mértéke a nap 24 órájában elérhető, felhasználható.
A credit card, vagyis a hitelkártya egyfajta hitelszerződés, ahol a rendelkezésre bocsátott hitelkeret egy külön hitelkártya-számlán található. Ez a pénz szintén elkölthető, de a tartozást vissza kell fizetni, egy összegben vagy részlegesen. Késni nem érdemes, hiszen a hitelkártya kibocsátója késedelmi díjat számíthat fel. A credit kártya használatáról, a felhasznált hitelkeretről, és a minimum fizetendő összegről, határidőkről azonban havonta, kivonatban tájékoztat minket a bank. Amennyiben a teljes záróegyenleget a meghatározott határidőig visszafizetjük, és a hitelkártyát csak vásárlásra használjuk (készpénzfelvétre és utalásra nem), akkor kamatot sem kell fizetni. Hitelkamat csak abban az esetben fizetendő, ha nem a teljes záróegyenleget fizetjük vissza. A visszafizetendő összegről a minimum határon felül szabadon dönthetünk, hogy mikor, és mennyit törlesztünk. Alkalmazása során fontos a megfelelő tudatosság, napi vásárlásokra pedig leginkább akkor érdemes használni ezt a típusú kártyát, ha a pillanatnyi helyzet feltétlenül megkívánja.
Mint említettük, létezik még 1-2 ritkább típus, amelyek különböző feltételeknek megfelelően igényelhetőek. A terhelési kártya hasonlít a hitelkártyához, a különbség az, hogy a felhasznált hitelkeret minden hónap végén teljes összegben visszafizetendő, rövidebb határidővel. Az előre fizetett prepaid kártya általában nem tölthető újra, vagyis addig használható, amíg le nem nullázzuk az egyenleget. A többfunkciós kártya lényegében a többihez hasonlítható, ún. “mindenes”.
Találkozni továbbá speciális kártyafajtákkal is, illetve egyre elterjedtebb a virtuális bankolás, ezáltal a kártya fizikai formában történő mellőzése is. A virtuális bankkártya applikációban elérhető, kényelmes megoldás, főként online fizetéshez.
Aki látott és érintett már bankkártyát, tapasztalhatta, hogy nem teljesen egyformák megjelenés szerint. Az egyiknél kissé kidomborodnak a számok és betűk, a másiknál csak hagyományos vannak rányomtatva. Megkülönböztethetők ezért a
A világ túlnyomó részén, így Magyarországon is szinte mindenhol elektromos kártyaolvasó termináloknál fizetünk, ezért napjainkban nagy különbség nincs a bankkártya típusok között.
Akár az adatok tárolása szerint is észlelhető némi különbség a bankkártyákat illetően, hiszen az elmúlt években a mágnescsíkos mellett a chippel ellátott, ún. okoskártyák is megjelentek a piacon. Habár manapság egyértelműen az utóbbi megoldás a nyerő, hiszen a terminálok többsége chip kártyát is olvas. Ráadásul sokkal biztonságosabban is tárolja az adatokat.
Jó pár információ elhangzott a bankkártyák típusaival kapcsolatban. Természetesen nem életszerű, hogy bemenjünk a bankba, és kérjünk egy “többfunkciós, dombornyomott, chipes kártyát”. A pénzintézetek ezért főként két részre osztják az ügyfeleket, így megkülönböztetük
A gyakorlat tehát úgy néz ki, hogy elsőként meg kell határozni, milyen célra fogjuk használni a bankkártyát. Ha nem magánemberként, hanem vállalkozóként, vagy más cég képviseletében üzleti jelleggel szeretnénk fedezni bizonyos költségeket, utóbbi alternatívát érdemes választani. Egy vállalat rendelkezhet számlával, míg az alkalmazott külön kártyával, így jogosan felhasználhatja azt a meghatározottak szerint.
Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, ha az ember bankkártyát szeretne? Természetesen nem minden banknál ugyanannyi az éves díj, vagy a tranzakciós illeték. Hitelkártyánál például érdemes szem előtt tartani a Teljes Hiteldíj Mutató mértékét is. Nem tudja, mi az, vagy hogyan számolható ki? Nem gond, a THM jelentése című blogbejegyzésünkben tovább olvashat róla.
Habár a világ kezd digitalizálódni és az elektronikus, modern megoldások felé húzni, egyesek nehezen szabadulnak a jól bevált készpénz használatától. Ennek érthető okai vannak, hiszen a kemény munkával megkeresett pénz, az “érinthetőség” és a technológiától való félelem miatt is gondolhatják azt, hogy inkább otthon, vagy biztos helyen, zsebben tartják a megtakarításaikat.
Mindent összevetve azonban a bankkártya használata biztonságosabb, és hosszú távon jobb megoldásnak bizonyul, probléma esetén pedig lesz hova fordulni. Ha a készpénzt lopják el az embertől, legyen szó bármekkora összegről, szinte lehetetlen bizonyítani. Ráadásul a bankkártyán elhagyni sem fogjuk véletlenül a rajta lévő egyenleget. A biztonságos használathoz érdemes megfogadni egy-egy jó tanácsot:
A vásárlás során egyszerűen fizethetünk a bankkártyával, de havonta kétszer – amennyiben előzetesen nyilatkoztunk róla –, 150 ezer forintig ingyenesen is vehetünk le készpénzt. Aki tehát biztosra szeretne menni, levehet havonta valamennyit a számláról, így több helyen is lesz pénze. Másrészt tudjuk, ha hirtelen szerelőt kell hívni, vagy hasonló problémába ütközünk, nem árt, ha van nálunk valamennyi készpénzt.
Az előlapon látható egy dátum, hó/év formában. Ez a bankkártya lejáratának időpontját jelöli. Tennivaló nincs, hiszen a bank automatikusan küldi az újat, hacsak nem rendelkeztünk róla máshogy. Ugyanez a helyzet “junior” számla esetén is, nem kell külön kérni, hogy átvegyenek minket a “felnőtt” kategóriába.
Természetesen mindig bekövetkezhet a legrosszabb. Ez sajnos a bankkártyák esetében is megtörténhet, habár szerencsére igen ritka. Ha azt észleljük, hogy valaki jogtalanul fért hozzá a pénzünkhöz, vagy nem általunk indított tranzakciókat tapasztalunk, azonnal tiltsuk le a kártyát. Akkor is, ha elhagytuk azt, és újra lenne szükségünk. Telefonon a nap 24 órájában megtehetjük ezt, az adott bank elérhetőségén.
A bankkártya használata tehát alapvető dolog manapság, kikerülni nehéz, és nem is igazán érdemes. Praktikus, hasznos és biztonságos módja a pénz kezelésének. Típusait tekintve is számos lehetőség áll rendelkezésre. Akár több célra, többfélét is tarthatunk. Keressük meg a legjobb konstrukciót, vagy kérjük ki az ügyfélszolgálatosok segítségét az igénylés során.
A Raiffeisen Banknál az egyszerű, lakossági bankkártyáktól kezdve egészen az egyedi megjelenésig, vagy a prémium üzleti típusokig lehet válogatni. Az igénylés folyamata egyszerű. Előzetes időpontfoglalással pedig gyorsan, kényelmesen hozzájuthat új kártyájához. Nincs más dolga, mint magával hoznia személyi igazolványát és lakcímkártyáját. Kérdés esetén pedig kollégáink szívesen segítenek kiválasztani az ideális bankkártyát.
EBKM 0.01%