A fenntarthatóság (sustainability) talán az egyik leggyakoribb kifejezés napjainkban. Annyira elterjedt fogalom, hogy egyesek szerint még mindig nem is tisztázódott eléggé, hogy mit is jelent pontosan. Ennek oka azonban elsősorban inkább az, hogy ma már nagyon sok mindenre ráhúzzák, jól csengő hangzása miatt. A tudomány azonban nem hazudik, ezért leginkább innen érdemes megközelíteni a kérdést.
A fenntarthatóság jelentése: olyan módon élünk és gazdálkodunk erőforrásainkkal, hogy azok ne merüljenek ki a jövő generációi számára. Az alapötlet tehát, hogy ne éljünk túlzottan pazarló életmódot, és ne terheljük túl a bolygónkat olyan mértékben, hogy az ne legyen élhető a jövőben.
A fenntarthatóság három alappillérre épül:
Ezek a tényezők szorosan összefüggnek egymással, és mindegyik egyaránt fontos szerepet játszik a valódi fenntarthatóság elérésében.
Gazdasági oldalról közelítve a kérdést, a fejlődést olyan módon kell elérni, ami nemcsak rövid távon hoz hasznot, hanem hosszú távon más szempontból is (tehát a társadalom és a környezet is bekerül, mint tényező).
A fenntartható fejlődés záloga tehát az egyensúly megteremtése a gazdasági, társadalmi és környezeti szempontok között. Nem szabad elfelejteni, hogy mindezek összefüggnek egymással, és egyik sem létezhet a másik nélkül. Akárcsak egy háromlábú szék. Az ENSZ fenntarthatósági célkitűzései is ennek a törekvésnek a részét alkotják, hiszen ezek a tervek arra hívják fel a figyelmet, hogy globálisan gondolkodjunk és cselekedjünk a fenntarthatóság érdekében.
Ebben a kontextusban a bankoknak is fontos szerepe van. Akik használják a digitális technológiákat és innovációkat, képesek lehetnek hatékonyabban kezelni az ügyféladatokat, optimalizálni a pénzügyi tranzakciókat és hozzájárulni a célok eléréséhez. Az olyan intézkedések, mint a digitalizáció, csökkentik az energiaveszteségeket és a papírfelhasználást, ezzel is hozzájárulva a környezeti fenntarthatósághoz.
A fenntarthatóság tehát nem csak egy divatos kifejezés, vagy trendi szó. Olyan létfontosságú téma, ami mindenkit érint. Ahhoz, hogy megőrizzük bolygónk élhetőségét a jövő generációk számára, mindannyiunknak részt kell venni ebben a törekvésben, legyen szó akár az egyéni életmódunkról, például a bankolási szokásaink megváltoztatásáról (pl. kevesebb készpénzhasználat, bankkártyás fizetés stb.). Mindannyiunk közös felelőssége, hogy milyen jövőt építünk a következő generációknak.
Ha bővebben olvasnál a Raiffeisen Bank fenntarthatósági törekvéseiről, kattints ide.