A THM megértése egyszerű, ha az ember utánajár a legfontosabb tudnivalóknak. Mindez pedig erősen ajánlott azoknak, akik hitel- és bankválasztás előtt állnak. Nem elég, ha megnézzük, mekkora összeget veszünk fel és milyen kamat tartozik hozzá, a THM ismerete és funkciója is elengedhetetlen.
Ebben a cikkben összeszedtük, mit tartalmaz a Teljes Hiteldíj Mutató, hogyan számolhatjuk ki és mekkora az értéke 2021-ben.
A THM, azaz a Teljes Hiteldíj Mutató azt az összeget jelenti, amit a kölcsönként felvett pénzen túl megfizet az adós. Ez a mutató mindig egy adott évre szól és százalékos formában jelenik meg.
Az ún. THM-plafon 2021-től megszűnt, ami azt jelenti, hogy bizonyos személyi kölcsönök és hitelek esetén már akár magasabb értékkel bírhatnak, mint a korábbi 5,9 százalék. A THM mértéke eltérő. Átlagosan 9-13 százalékos arány a jellemző, de a Raiffeisen Banknál új ügyfélként – a cikk megírásakor – akár 8,7 százalékos értéket is találhatunk.
Hitel és hitel között is van különbség: a személyi kölcsönök esetén a THM nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat 24 százalékponttal növelt értékét, míg a fogyasztási hitelek esetén értéke magasabbra rúghat.
Amennyiben a THM értéke például 10 százalék, akkor az a folyósított összeg 10 százalékát jelenti (pl. 1.000.000 forint esetén további 100.000 forint költségre kell számítani).
A THM sem fed le minden kiadást. Nem tartozik bele például a
A bankoknak kötelezően biztosítaniuk kell a THM kiszámításával kapcsolatos képleteket és irányelveket. Ennek függvényében bármely hiteligénylő kiderítheti, mire, mekkora összegben és miért járnak a levonások. A pénzintézetek ezt a mutatót minden esetben egységes számítási mód alapján határozzák meg.
A THM általános képlete a következő:
Mindez a gyakorlatban a következőképpen alakul:
a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos példája szerint, ha
Amennyiben kissé nehézkes a matek, a Raiffeisen Banknál elérhető THM értékek, reprezentatív példák segítenek még jobban megérteni annak a logikáját.
A THM megértésével sokkal tudatosabb döntéseket hozhatunk a hitelszerződések megkötésével kapcsolatban.
A legfontosabb szempontok közé tartozik, hogy
Ha alacsony a THM az azt jelenti, hogy kedvezőbbek a feltételek, olcsóbb a hitel. Akkor járunk jól, ha