Spórolási tippek: a pénzügyi tudatosság alapjai
Sokan úgy gondolják, nincs esélyük félretenni, és a hónap végén mindenképp elfogy a költségvetés. Megtakarítani azonban többféleképpen is lehetséges. A klasszikus spórolási praktikák mellett a háztartásban, illetve a mindennapokban is sokat tehetünk a kiadások csökkentése érdekében. Ebben a bejegyzésben olyan hasznos ötleteket mutatunk be, amelyekkel azonnal elkezdhető a takarékoskodás. Spórolási tippek 2022-ben.
Pénzügyi spórolási trükkök
Ha spórolás, akkor pénz. Alighanem ez az első gondolat, ami megfordul az ember fejében. Nem is véletlenül. Hiszen pénzből élünk, fizetni kell a számlákat, a megélhetést, miegymást. Pont ezért nem könnyű megtakarítani, amikor annyi mindenre figyelni kell. Ráadásul ki szeretne egy bizonyos és megszokott életszínvonal alatt élni. A malacpersely helyett azonban léteznek jobb alternatívák is. Egy kis pénzügyi tudatosság nem árthat, nézzünk pár gyakorlati tanácsot.
Költségvetés készítése: bevételek és kiadások nyomon követése
A spórolási trükkök egyik első példája a költségvetés készítése. Napjainkban már digitális úton is könnyen követhető, mikor és mire, mennyi pénzt ad ki az ember. Érdemes a bank mobilalkalmazását használni, és akár saját táblázatot, listát is összeállítani. Így pontosan látni lehet a bevételeket, kiadásokat pontról pontra. Lehetséges, hogy a kelleténél többet költ valaki felesleges dolgokra, de a nyomon követéssel fény derül mindenre.
Ingyenes számlavezetés, felesleges kiadások mellőzése
Előfordulhat, hogy olyan számlát vezetünk, ami havi díjas, vagy különböző költségeket fizetünk meg időközönként. Nemcsak vállalkozóknak, hanem magánembereknek is előnyös, ha nem kell számlavezetési díjat fizetni. Ehhez csupán pár egyszerű feltételnek kell megfelelni, az online számlanyitás pedig időt is spórol. A különböző ajánlóprogramoknak köszönhetően továbbá pénzt is gyűjthetünk.
Megtakarítási számla
A megtakarítási számla nyitása egy nagyon egyszerű lépés. Így lényegében nem kell változtatni sem a szokásokon, vagy különösképpen aggódni a piszkos anyagiak miatt. Létezik egy jól bevált módszer, miszerint 50-30-20 arányban kell elosztani a kiadásokat (fix költségek, változó kiadások, megtakarítások). Ha a fizetés ötödét egyből egy takarékszámlára helyezzük el, akkor azzal már nem kell foglalkozni, és még kamatozik is.
Lakhatási ötletek: a rezsikiadások csökkentése
Az új, 2022-es rezsiszabályok komoly kihívások elé állították a magyar háztartásokat. A szabályok értelmében az átlagfogyasztás felett már nem marad fenn a korábbi rezsicsökkentés. Ez azt jelenti, hogy sokaknak meg kell húzni a nadrágszíjat. Spórolni kell az energiafelhasználással, az árammal, a gázzal és egyéb dolgokkal.
Energiatakarékosság, praktikus megoldások
Az energiatakarékosságnak többféle módja is létezik. Ha csökkentjük a meleg víz használatát, langyos vízben mosunk fogat, és nem folyatjuk a csapot, már sokat tettünk. A mosogatógép, vagy az álló vízben való mosogatás szintén takarékos megoldást jelenthet hosszú távon. Az egyik legbosszantóbb probléma, amikor égve hagyjuk a villanyt. Ezt is próbáljuk elkerülni és érdemes beszerezni energiatakarékos izzókat is. A hűtőszekrény praktikus használata is sokat dob a latba. A mélyhűtőt például célszerű telepakolni, hogy a fagyasztott termékek jégakkuként működve csökkentsék az energiafogyasztást.
Egyéb megoldások a mindennapokra: hogyan spóroljak?
A hétköznapok során is sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a felesleges kiadásokat. Beleértve a vásárlásokat, az étkezést, a hobbikat és egyéb szükségleteket. Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt sem, hogy a káros szenvedélyek hosszú távon milyen egészségügyi következményekkel járhatnak. Arról nem is beszélve, milyen drága szokást jelentenek.
Az új mindig jobb? Nem feltétlen!
Kijött a legújabb okostelefon? Elromlott a laptop? Érdemes okosan költekezni ezekben az esetekben is. Lehetséges, hogy megjavítható az adott elektronikai készülék, vagy épp nem is olyan fontos azonnal beszerezni a legújabb típust. A márkahűség szintén nem túl kifizetődő: talán feleáron is megvásárolható az a ruhadarab, nem kell ragaszkodni a kedvencekhez. Pláne akkor nem, ha csak a külvilág felé szeretnénk ezzel bizonyítani.
Étkezés, főzés, kevesebb rendelés
Az állandó rendelés, a mindennapos drága kávézók látogatása egytől egyig komoly kiadásokat jelenthetnek hosszú távon. Készítsük el magunk a reggelit, szerezzünk be egy kávéfőzőt, és ha tehetjük, vigyünk előre elkészített ételt a munkahelyre is. Tanuljunk meg főzni ahelyett, hogy minden nap a helyi étteremből, vagy online rendeléssel oldjuk meg az étkezést. Az is egy gazdaságos, egyben egészséges ötlet, ha a különböző cukrozott üdítőitalok helyett a víz mellett döntünk. Csupán már ezekkel az egyszerű, már-már közhelyes praktikákkal is jelentős összeg tehető félre.
Hobbik: edzés, sport és kikapcsolódás okosan
Nem tragédia, ha nem jut elég idő a konditerembe járásra, vagy drága holmik beszerzésére. Beszerezhetünk otthonra is egyes eszközöket, de szó szerint nem kerül semmibe, ha lemegyünk futni egyet. Legfeljebb egy jó futócipőt érdemes venni hozzá, de bizonyára mindenkinek akad olyan ruházata, ami bírja a strapát. Ugyanígy nem feltétlenül kell elmenni luxusnyaralásra ahhoz, hogy jól érezzük magunkat: egy egyszerű túra is tökéletes kikapcsolódást jelenthet.
További spórolási ötletek: előre tervezés, gazdasági folyamatok követése
Természetesen megannyi módszer, és bevált gyakorlat létezik még. Felsorolásunk ezért a teljesség igénye nélkül készült. Érdemes ugyanakkor spórolás esetén is odafigyelni rá, hogy a pénz inflálódhat, vagyis jövőre már nem pont annyit fog érni, mint ma, hanem jó eséllyel kevesebbet.
Érdemes lehet ezért befektetni (pl. ingatlanba, értékpapírba), és figyelni a piaci változásokat. A tőzsdézéssel, részvényekkel viszont érdemes óvatosnak lenni. Lehetőség szerint kerüljük a különböző, “hétköznapi” pénzügyi tanácsadókkal való üzletelést is.
Az egyik legjobb befektetés pedig alighanem a tanulás. A folyamatos önképzés segíthet több bevételre szert tenni, továbbá tudatosabbá válhatunk a pénzügyek terén is. Egy vállalkozónak is nagyon fontos, hogy képben legyen az adóügyeivel, ne mindent a könyvelőre bízzon. Ha pedig képesek vagyunk előre látni, mi várható a következő időszakban a gazdaságban, okosabb megoldásokra tehetünk szert.
Napjainkban – 2022-ben – például különösen fontos, hogy ne költekezzünk feleslegesen, és jól gazdálkodjunk. Alapvetően elmondható, hogy az energiaárak, a megélhetési költségek, a hitelkamatok növekedése ellen leginkább a fogyasztás visszafogásával lehet küzdeni.
Ami a vállalkozókat illeti, céges szinten is némi lassulás jöhet, illetve a külsős foglalkoztatás is sokkal nehezebbé vált. Az alkalmazotti bérek után pedig jóval több adóterhet kell megfizetni. Célszerű ezért üzleti tervezéssel, megfontoltan előre elkészíteni a jövőbeli stratégiát. Egy digitális vállalkozás számára például jó megoldás lehet anyagilag, ha az irodabérlés helyett lehetővé teszik az állandó, távoli munkavégzést a következő periódusra.
Ingyenes számlavezetés vállalkozóknak, magánszemélyeknek
Kanyarodjunk vissza kicsit a pénzügyi praktikákhoz. Mint arról már szó volt, az ingyenes számlavezetés, az ajánlóprogramok és egyéb banki lehetőségek egytől egyig jó megoldást jelentenek. 2022-ben azonban nemcsak a rezsiszabályok módosulása okozott nehézségeket, hanem a vállalkozókat érintő változások is.
Az új KATA-törvény tehát sok nem várt fordulatot hozott. Több százezer vállalkozás (egyéni vállalkozás, betéti társaság, közkereseti társaság) érintett az ügyben. A betéti társaságok (bt-k), illetve közkereseti társaságok (kkt-k) például már egyáltalán nem élhetnek majd a katás adózással. Nekik ezért mindenképpen pénzforgalmi számlát kell nyitni. Lesznek továbbá olyan egyéni vállalkozások (ev-k), amelyek szintén nem folytathatják eddigi tevékenységüket ebben az adózási formában. Amennyiben úgy döntenek, hogy új vállalkozási típust, például korlátlan felelősségű társaságot (kft-t) alapítanak, ők sem ússzák meg ezt a kötelességet.
Annak ellenére, hogy az egyéni vállalkozásnak nem feltétlenül szükséges céges számlát nyitnia, az átláthatóság és banki ügyintézések (pl. hitelfelvétel) esetén fontos lehet, hogy a bevételek ne egyből a lakossági számlára érkezzenek, és külön legyenek kezelve.
A Raiffeisen Bank vállalkozóknak, magánszemélyeknek egyaránt nulla forintos költséggel járó (EBKM: 0,01 %) számlavezetési megoldásokat tud biztosítani. Ez az első évben feltétel nélkül, majd a feltételek teljesülése esetén korlátlan ideig szintén ingyenesen fennmarad. Az alacsony árbevételű, kisebb cégeknek ez komoly előnyt jelenthet. Ha már ígyis-úgyis kötelező a pénzforgalmi számla nyitása, és ezzel együtt magasabb adóterheket kell viselni, célszerű törekedni rá, hogy legalább az új számla kedvező legyen.
Amennyiben már eddig is foglalkoztatta a bankváltás, vagy új megoldásra van szüksége, de nem mert belevágni, a Raiffeisen Banknál most kedvező feltételek mellett nyithat számlát!