Megtakarítási formák és befektetési lehetőségek
A megtakarítás az egyik legbiztosabb pont az ember életében. Váratlan kiadások fedezése, nyaralás, autó- vagy lakásvásárlás – megéri rendszeresen félretenni. A rendszertelenség miatt viszont sokan nem érik el céljaikat, vagy épp közbeszólnak a gazdasági körülmények, az infláció. Fontos ezért, hogy tisztában legyünk a megtakarítási lehetőségekkel, azok előnyeivel és hátrányaival egyaránt.
Mit értünk megtakarítás alatt?
Megtakarítás a jövedelemnek az a része, amit nem költünk el. Szakmailag leírható egy egyszerű képlettel is: S=Y-C (megtakarítás = jövedelem – fogyasztás). A megmaradt pénzt viszont nem mindegy, hol és hogyan tartjuk. A megtakarítási formák lehetősége szinte végtelen, például:
Minden ember más és más. Van, aki nem szereti hosszú távon lekötni a pénzét, és azonnal hozzáférne ahhoz váratlan helyzetekben. Egyesek pedig akár évtizedes viszonylatban gondolkodnak. Minden megoldásnak megvannak a maga előnyei. Amire viszont figyelni kell, hogy a pénz könnyen “eléghet”, és folyamatosan romlik az értéke. Főként manapság.
A megtakarítás fogalma: el nem költött jövedelemrész.
Miért, és mikor érdemes félretenni a pénzünket?
“Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok” – szól a mondás. Ez a közgazdaságtanban is jól ismert fogalom, ami arra utal, hogy jobb rövid távon a biztos, mint hosszú távon a bizonytalan. A megtakarítás célja elsősorban a kevés kockázattal járó, biztonságos spórolás úgy, hogy a pénz ne veszítsen értékéből, és még gyarapodjon is.
Persze ez függ az adott személy kockázatvállalási hajlandóságától is. Pénzt viszont minden esetben érdemes félretenni, hiszen sosem tudhatjuk, mikor üt be a krach. Ajánlott havonta rászánni X összeget, vagy nagyobb távlatokban gondolkodni. Szinte a végtelenségig lehetne sorolni az okokat, miért célszerű megtakarítani:
A legjobb, ha még ma elkezdjük. Sokan viszont úgy gondolják, nincs pénzük, nem tudnak félretenni, ezért őket nem érinti a kérdés. Pedig mindenkinek adott a lehetőség, aki jövedelemmel rendelkezik. Ha már a mondásoknál tartunk: “sok kicsi sokra megy”.
Megtakarítási formák és lehetőségek
Megtakarítani tehát sokféleképpen lehetséges. A klasszikus megoldás, hogy malacperselyben, a párna alatt, vagy borítékban tartjuk a pénzt. Bizonyos összegig ez sem rossz megoldás, de nagyobb tételben már nem olyan előnyös. Például azért, mert a készpénzt már sosem kapjuk vissza, ha elveszik (pl. elhagyjuk, széttépi a kutya, betörés). Egy fokkal biztonságosabb, ha bankszámlán tartjuk a pénzt, de nagy kamatozásra ekkor sem számíthatunk.
Megtakarítási számla és bankbetét
A megtakarítási számla az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy havonta, fixen félretegyük a jövedelmünk egy részét. Előnyei közé tartozik, hogy azonnal hozzáférhető, és bármikor utalhatunk is rá (akár időzítve egy adott időpontban, például fizetés után). Általában látra szóló kamatozással vehető igénybe, ezért elsősorban nem a pénz gyarapítása, hanem megtartása, a megtakarítás elkülönülten való vezetését szolgálja.
A banki betét erősen hajaz a megtakarítási számlára, azonban egy kicsit mégis más. A különbség elsősorban a kamatozásban és a feltételekben található. Egy bankbetét ugyanis meghatározott időre szól (rövid- vagy hosszú távra egyaránt). Ennek ellenére a pénzhez azonnal hozzá lehet férni, de ha idő előtt vesszük ki, bukjuk a kamatot.
A két megtakarítási forma előnye, hogy szokássá alakíthatjuk a spórolást, és a külön kezelt pénzünket sem fogjuk olyan könnyen elkölteni. Másrészt az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap) által több mint 30 millió forintig (100.000 euróig) be vagyunk biztosítva.
Értékpapírok
A bankoknál számos értékpapír közül választhatunk, legyen szó állampapírról, részvényről vagy épp kötvényről. Itt már a kockázatvállalási hajlandóság is közrejátszik. Az értékpapírok esetében mi magunk döntjük el, hogy hajlandóak vagyunk-e a magasabb hozam reményében kisebb-nagyobb kockázatot vállalni. Ezen megtakarítási lehetőségek közül vannak olyanok, melyek nem tőkevédett befektetések. Mindezek mellett léteznek szinte 100 százalékosan biztos megtakarítási formák is. Ilyen lehet például az állampapír.
Állampapír
Az állampapír is értékpapír, amit – ahogyan neve is sugallja – a magyar állam bocsát ki. Ezt azért teszi, mert időről időre kölcsönre van szüksége, amiért előre meghatározott kamatot fizet fix időre. Ez összességében az egyik, ha nem a legbiztonságosabb megtakarítási forma, hiszen a visszafizetés és a kamat is garantált. Akár inflációkövető, kamatadómentes állampapírt is vehetünk.
Önkéntes nyugdíjpénztár
Sosem lehet elég korán felkészülni a nyugdíjas évekre. Ez az önkéntes nyugdíjpénztár esetében különösen igaz. Aki időben elkezd félretenni, adójóváíráshoz juthat, és hónapról hónapra, rendszeresen teszi félre a pénzét. Biztonságos megtakarítási forma, és indokolt esetben akár idő előtt is kivehető a pénz (pl. baleset, munkanélkülivé válás esetén), ekkor azonban az adóvonzattal is számolni kell.
Egészségpénztár
Akik tagjai az egészségpénztárnak, különböző szolgáltatásokat vehetnek igénybe. Havonta fix díjjal működik, állami adókedvezmény vonatkozik rá. Érdemes elgondolkodni rajta, ha betegség, folyamatos egészségügyi kiadások terhelik a családi kasszát.
Befektetések
Befektetni sokféleképpen lehet, vásárolható ingatlan, nemesfém, különféle pénzpiaci termékek, vagy éppen porcelánok, régiségek – mindig az adott egyén kockázatvállaló hajlandóságától és befektetési időtávjától függően.
Részvények és tőzsde
A tőzsdézés aktív befektetési forma, hiszen folyamatosan képben kell lenni a trendek váltakozásával, nem árt folyamatosan követni a piaci mozgásokat.
Egyéb befektetési lehetőségek
Dönthetünk úgy is, hogy egyéb befektetési lehetőségeket keresünk. Ilyenek lehetnek például az életbiztosítások, vagy befektetési alapok is. Befektetés továbbá az is, ha önképzésre költjük el a pénzünket (pl. tanfolyam), vagy a családunkra fordítjuk azt a bizonyos összeget (pl. gyerekek nyelvoktatása stb.). Ha valaki fejlődik, szakmailag képzi magát, nyelveket tanul, akkor később a sokszorosát keresheti vissza annak a pénznek, amit a tanulásra szánt.
Megtakarítási lehetőségek a Raiffeisen Banknál
A Raiffeisen Banknál egyszerű és biztonságos megtakarítási lehetőségek, és eltérő kockázatú befektetések közül is lehet válogatni. Portfóliónk között szerepelnek a
A Reflex Megtakarítási Program (EBKM: 0,01%) pedig apránként lehet félretenni a hétköznapi szokások megváltoztatása nélkül. Minden fizetéssel “takarékoskodhatunk” is, hiszen a bankkártyás tranzakciót követően egy adott összeg a megtakarítási számlára kerül.
EBKM: 0,01%