Az év végi időszak sokaknál a számadás, a tervezés ideje. Visszatekintünk az eltelt hónapokra, levonjuk a tanulságokat – és jövőre megpróbáljuk jobban csinálni. Érdemes ezt megtenni a pénzügyek esetében is.
Érdemes az egész áttekintésre néhány nyugodt órát szánni, szükség esetén elővenni a számlakivonatokat, összeírni a havi rendszeres fix kiadásokat. Mivel szinte mindenkinek más és más a pénzügyi helyzete, és más-más preferenciák alapján vásárol, az alábbi lista természetesen bővíthető, módosítható.
Melyek a rendszeres költések, és ezekből mi az, ami szükséges?
Célszerű áttekinteni, hogy a havonta rendszeresen jelentkező kiadások mekkora részt visznek el a háztartás havi bevételéből, és van-e közöttük olyan, ami könnyen csökkenthető, vagy esetleg elhagyható? Vannak-e olyan tételek, amelyeket csak megszokásból fizet ki?
Például: 120 csatornás tv csomagra fizet elő, de havonta 30 percet sem nézi a tévét? A legnagyobb sebességű internetcsomagot kapja, pedig leginkább csak híreket olvas? Zenei vagy filmszolgáltatásra fizet elő, pedig hónapokig be sem lép? Olyan újságokat járat, amiket egyébként nincs is ideje elolvasni? Az ehhez hasonló tételek felderítése után máris akár több tízezer forintot takaríthat meg kiadásaiból.
Vannak-e olyan jelentős költések, melyek átalakíthatóak?
Nem haszontalan átgondolni a hosszú távra szóló, jelentős mértékű havi kiadásokat sem. Ennek egyik klasszikus esete a lakásbérlet. Arról, hogy bérelni, vagy vásárolni érdemes inkább, még a szakemberek sem igen tudnak megegyezni, az azonban biztos, hogy könnyen előfordulhat: hosszú távon bérleti díjként kifizeti egy lakás teljes árát – ami viszont a végén mégsem lesz az Öné, csak lakhat benne – amíg fizet.
A jelenlegi alacsony kamatok, és széleskörű állami támogatások mellett érdemes lehet elgondolkodni egy saját ingatlan megvásárlásán. Ha erre a kalkulátorra kattint, könnyen kiszámolhatja, mi férne bele a családi költségvetésbe.
Sok hitel, sokfelé, sok fizetnivalóval?
Az év végi pénzügyi rendszerezés arra is lehetőséget kínálhat, hogy rendbe tegye a hiteleit. A sok kisebb-nagyobb, olykor egészen magas kamatú hiteleket érdemes lehet egy kedvező kamatozású hitel segítségével kiváltani, így könnyen lehet, hogy kevesebbet kell havonta fizetni, ráadásul csak egyfelé – sőt, akár még szabadon felhasználható készpénze is maradhat.
Próbálja ki például ezt a hitelkalkulátort, ahol könnyen és egyszerűen kiszámolhatja, mennyit kellene havonta fizetnie, ha régebbi hiteleit kiváltaná. Előfordulhat, hogy a kamat és a havi törlesztő részlet is jóval alacsonyabb lesz a mostaninál – így havi jövedelméből nagyobb rész marad szabadon felhasználható.