Teljesen újjávarázsolhatja a szoba hangulatát, ha a falak új színt kapnak. Sokan önállóan látnak neki a festési munkáknak – számukra gyűjtöttünk össze néhány hasznos tanácsot.
Ki fest és mikor?
Az első – és egyik legfontosabb teendő – a festés időpontjának meghatározása. Nem szabad nekikezdeni mondjuk a szombati ebéd után „hirtelen felindulásból” – a legtöbbször félkész munka, és a lelkesedés csökkenése a végeredmény. Érdemes – ha egy vagy két kisebb szobáról van szó – egy teljes napot rászánni úgy, hogy a festési helyszín már elő van készítve. Egyedül nem olyan egyszerű a történet, a legjobb a két-három fős kis csapat, ennél többen már inkább csak zavarják egymást a résztvevők. Ha a teljes lakás felújításáról van szó, érdemes szakembert fogadni – a szükséges összeg akár a banktól is megszerezhető.
Fontos az előkészítés
Az ajtó és ablakkereteket, radiátorokat, az egyéb nem befesteni kívánt részeket megfelelő védőszalaggal körbe kell ragasztani. A bútorokat lehetőség szerint ki kell vinni a helyiségből, de ha ez nem lehetséges, középre tolva megfelelő minőségű takarófóliával le kell takarni őket. Ugyanez vonatkozik a padlóra is. Fokozottan ügyelni kell arra, hogy minden rész jól fedve legyen, parkettáról még csak-csak el lehet tüntetni a lecseppent festéket, de például a padlószőnyeg már tartogat ebből a szempontból kihívásokat.
Az anyagok beszerzése
Ne aznap reggel menjen el vásárolni az áruházba, sok idő elmegy rá! Érdemes a szükséges eszközöket néhány nappal korábban beszerezni. Létra is kell! A legnehezebb kérdés persze a szín: óriási választékból lehet válogatni. El kell dönteni, mi megy a bútorokhoz, a nyílászárókhoz, illetve hogy az adott falra mivel lehet festeni. Ha a falfelület rossz állapotban van, glettelés és csiszolás is szükséges lehet – ez viszont már túlhaladhat a rászánt 1 napnyi időn, és nem is a legkellemesebb munka.
Hogy tényleg öröm legyen a festés
Házilag általában a különösebb beavatkozást nem igénylő falfelületeket érdemes átfesteni. A legtöbben ma már valamilyen latex alapanyagú, jó fedőképességű festéket használnak, amelyet festőhengerrel aránylag gyorsan fel lehet vinni a falra. A nehezebb munka a sarkok, nyílászárók melletti részek és a plafon festése – ez utóbbiban gyorsan el lehet fáradni. Sokszor a gyerekek is szívesen segítenek – ne engedje őket azonban a létrára állni, inkább a könnyű és látványos eredményt adó részeket bízza rájuk.
Kerülje el a leggyakoribb hibákat
A teljesség igénye nélkül: kellemetlen, ha túl kevés festéket vásárol, és munka közben fogy el az alapanyag, ráhagyással kell kiszámolni a mennyiséget, lehet, hogy egy réteg kevés, de néha kettő is. Próbáljon jobb minőségű ecseteket, hengereket venni – nagyban megkönnyíti a dolgát. A kiválasztott festéket először egy kis felületen próbálja ki – néha nem pont olyan a hatás, mint amilyen szín a katalógusban szerepel.