A lakáskiadás elsőre egyszerűnek tűnik, ám sok dologra kell figyelni azért, hogy a dolog zökkenőmentes legyen. Szakértőink szerint az alábbiak lehetnek a legfontosabbak.
A jogi háttér
Szerződés nélkül semmilyen körülmények között ne adjon ki lakást, még ismerősnek se, ebből egy vitás helyzetben számos kellemetlensége adódhat. Óvatosan kezelje az internetről ingyenesen letölthető szerződésmintákat, ezek egy része számos jogi pontatlanságot, vagy éppen a hatályos jogszabályokkal összhangban nem lévő kikötéseket tartalmaz. Érdemes ügyvéd segítségét kérni a szerződéstervezet elkészítéséhez.
Milyen bérlőt szeretne?
Mielőtt meghirdetni a kiadó lakást, gondolja át, hogy az valójában kinek is szeretné kiadni. A mostani piaci helyzetben valószínű, hogy hirdetésére sokan fognak jelentkezni, ezért érdemes előre meghatároznia a bérlőkiválasztás szempontjait. Itt arról kell döntenie, hogy egyedülállót keres, vagy inkább párt, esetleg családnak is kiadná, szívesen látna-e hazai vagy külföldi diákokat, vagy éppen egy csendes idősebb hölgynek örülne a legjobban. Ennél a kérdésnél fontos, hogy reálisan ítélje meg lakása állapotát és elhelyezkedését.
Gondolja át azt is, hogy mibe fekteti a bérleti díjból származó bevételt – például vásárolhat újabb ingatlant egy lakáshitel segítségével, a törlesztőket pedig a befolyó bérleti díjból is rendezheti.
Házi kedvencek és káros szenvedélyek
Általában a legtöbb problémát a dohányzás és a házi kedvencek okozzák, ezeket nagyon sok bérbeadó kizárja. A lakásban dohányzás engedélyezésétől célszerű eltekinteni, a teraszon engedélyezhető (de figyeljen a társasház házirendjére). A kisállatok nehezebb kérdés, ki tudna ellenállni egy kedves cica, vagy egy kajla kutyus tekintetének? Azt érdemes átgondolni, hogy a bérlő által adott kaució fedezi-e az esetleges baleseteket. Ha burkolat jórészt járólap, nincs gond, ha viszont drága perzsaszőnyeg…
A bérleti díj és a kaució
A bérleti díjban a szerződés megkötésekor kell megegyezni, illetve szabályozni a későbbi változtatási lehetőségeket. A piaci gyakorlat szerint a kiadó lakásba történő beköltözéskor az első havi bérleti díjat, valamint kéthavi kauciót fizetnek meg az új bérlők. Ez ma már nem kevés összeg, előfordulhat, hogy a kaucióra a bérlő részletfizetést kér. Ön, mint tulajdonos ehhez hozzájárulhat, de ebben az esetben mindenképpen ügyvéddel készíttesse el a bérleti szerződést.
Ki kinek fizeti a rezsit?
Szintén a szerződésben érdemes erről megállapodni. Sokfajta megoldás létezik. Az úgynevezett „fix rezsit” nem ajánljuk, később számos elszámolási vita forrása lehet, ráadásul például egy hirtelen megugró fűtésszámla esetén anyagilag kedvezőtlen lehet a végkimenetel. A közüzemi mérőket nem célszerű a bérlő nevére átíratni, ha ő váratlanul elhagyja a lakást, nehézkes lehet a visszaíratás. A legjobb megoldás a havi leolvasáson vagy átalánydíjon alapuló rendszeres elszámolás.