Értékpapírszámla-összehasonlítás: pro és kontra
Az értékpapírszámla idegen fogalomnak tűnhet egyesek számára. Pedig semmi ördöngősség nincs benne. Lényegében a szokásos formában nyithatunk ilyen számlát. Pár perc alatt a bankban elindíthatjuk a folyamatot. Csak ebben az esetben nem pénzt, hanem értékpapírt tartunk rajta. Persze az értékpapír elsősorban hosszú távra szól, megtakarítás, befektetés céljából érdemes vásárolni. De mit kell tudni róluk, mik a fő jellemzőik, tulajdonságaik, hogyan kell adózni utánuk? Összefoglaltuk.
Az értékpapír fogalma
Az értékpapír egy vagyonnal kapcsolatos jogot, vagy követelést oly módon megtestesítő okirat, hogy a benne foglalt jogot gyakorolni vagy arról rendelkezni csak az értékpapír által, annak birtokában lehet. Ez lehet hitel-, vagy tagsági jogviszony is. Pénzügyi vonatkozásában egy jövőbeli fizetésre vonatkozó ígéretet jelent. Okirati (nyomtatott) és dematerializált (elektronikus) formában is kiállítható.
Miért fontos megtakarítani, befektetni?
A megtakarítás, vagy befektetés sokak számára egyfajta luxusnak tűnik. Pedig kellő tudatossággal okosan is gyarapíthatjuk a pénzünket hosszú távon. A malacpersely bár népszerű megoldás, manapság számos lehetősége van azoknak, akik szeretnék biztos helyen tudni a pénzüket. Úgy, hogy az infláció növekedése se fogjon ki rajta. A megtakarítás formáiról, befektetési lehetőségekről blogoldalunkon írtunk részletesen.
Értékpapírok típusai
Az értékpapíroknak több típusa is meghatározható. Ezek a következők:
Az értékpapírszámla bárki számára egyszerűen, gyorsan elérhető. De mi is ez pontosan, hogyan működik, milyen jellemzői vannak, és hogyan kell adózni utána? Érdemes tisztában lenni a legfontosabb kérdésekkel és válaszokkal.
Mi az az értékpapírszámla?
Az értékpapírszámla olyan speciális számlatípus, amin pénzt, befektetéseket lehet tárolni, egyszerre több értékpapírt is birtokolhatunk. Tökéletes ahhoz, hogy minden befektetést egy helyen kezeljünk.
Értékpapírszámla működése
Az értékpapírszámla működése hasonló, mint a bankszámláé, de adózási és egyéb szempontokból találni különbségeket. Elsősorban nem forintot, eurót, dollárt, vagy egyéb pénznemet tartunk rajta, hanem értékpapírokat. Egy ilyen számlán tarthatunk
egyaránt. A számlát a tulajdonos mellett meghatalmazott személy is kezelheti, eseti, vagy állandó jelleggel.
Értékpapírszámlák jellemzői
Az értékpapírszámla igencsak rugalmas megoldás. Annyi pénzt, illetve értékpapírt tehetünk rá, amennyit csak szeretnénk, és igazából hosszú időre sem kell lekötni azt, mert bármikor kivehető. A befektetők minden időtávra találhatnak megfelelő lehetőségeket, saját kockázattűrő képességüknek és hozamelvárásuknak megfelelően.
Persze akadnak drágább értékpapírszámlák és változóak a számlán keresztül elérhető szolgáltatások is. Nem árt ezért óvatosnak lenni, és kellő tudatossággal belevágni. Csak úgy, mintha bankszámlát nyitnánk. Hiszen akkor sem mindegy, mi áll az apróbetűs részben.
Értékpapírszámla adózása
Az értékpapírszámlán keletkezett jövedelem után adófizetési kötelezettség keletkezik. Amennyiben valaki értékpapírszámlát nyit, a hatályos jogszabályoknak megfelelően kell levonni, bevallani, és befizetni az adóhatóság részére a szükséges összeget (általában a bevétel 15%-a).
Értékpapírszámla kiválasztási szempontok
Amikor értékpapírszámlákat hasonlítunk össze, többféle tényezőt is meg kell vizsgálni. Idetartozik a
Egy jól megválasztott értékpapírszámlával sokat tehetünk azért, hogy a jövőben még több pénzünk legyen. Napjainkban azonban rengeteg a lehetőség, de nem biztos, hogy mindegyik konstrukcióval jól járunk. Fontos, hogy megfelelő diverzifikációt érjünk el. Mielőtt kiválasztjuk, hogy milyen befektetési terméket vásárolunk, gondoljunk át pár szempontot:
Értékpapírszámlát a
Ez utóbbi egy kedvezményesen adózó befektetési lehetőség, ahol az elért befektetési hozamok után meghatározott feltételek teljesítése esetén nem kell adót fizetni. Amennyiben adófizetési kötelezettsége keletkezik, a bank igazolást állít ki az adóhatóság részére történő megfizetéshez.
Külföldi, nemzetközi értékpapírok
Természetesen szerte a világban adottak a lehetőségek, ha értékpapírszámlát szeretnénk nyitni. Itt a devizákkal kell nagyon tisztában lenni, vagyis mennyit és hogyan tudunk ott tartani. A nemzetközi brókercégek kecsegtető ajánlatokkal várják a lelkes befektetőket. A Raiffeisen Banknál is elérhetők különféle külföldi értékpapírok, például az RBI (Raiffeisen Bank International) által kibocsátott
Tartós Befektetési Értékpapírszámla (TBSZ) nyitása
A Tartós Befektetési Értékpapírszámlát (TBSZ) mindenkinek ajánljuk, aki
A TBSZ-számlának további előnyei is adódnak. Amellett, hogy hosszú távú konstrukció,
Amit még érdemes tudni:
A részletes feltételek az aktuális Lakossági Kondíciós Listában találhatóak.
Tartós Befektetési Értékpapírszámla nyitásához (vagy egyéb értékpapír vásárlásához) keresse fel az Önhöz legközelebbi Raiffeisen bankfiókot. A várakozás elkerülése érdekében érdemes időpontfoglalással érkezni. Kérjük hozza magával személyi igazolványát, lakcímkártyáját, és adóigazolványát.